<h1>Shomei Tomatsu: Kůže národa</h1>
<h1>Shomei Tomatsu: Kůže národa</h1>
<h1>Shomei Tomatsu: Kůže národa</h1>

Rozsáhlá retrospektiva japonského fotografa Shomei Tomatsu (1930, Nagoja) je prvním celkovým průřezem umělcovým dílem a svědčí jak o jeho postavení v rámci japonské poválečné avantgardy, tak i o jeho roli ve vývoji moderní japonské fotografie.

 

Na přibližně 240 černobílých a barevných fotografiích představuje výstava všechny hlavní skupiny Tomatsuových děl, například „Nagasaki 11.02“ – otřesnou výpověď o následcích výbuchu atomové bomby a o životě těch, kteří přežili – nebo „Žvýkačka a čokoláda“, která je jeho prvním pokusem zachytit dalekosáhlou amerikanizaci poválečného Japonska charakterizovanou kontrastem přítomnosti americké armády na straně jedné a vlivem americké pop kultury na straně druhé. Se Shomeiem Tomatsu se přenášíme z tradičního Japonska do Japonska hospodářského úspěchu, v němž probíhají ekonomické, politické i kulturní změny. Otec moderní japonské fotografie, jeden z nejvýmluvnějších japonských umělců posledního půlstoletí ovlivnil svým přístupem, dokumentárním založením, lyrickým a symbolickým způsobem vidění celé generace japonských fotografů.

Výstavu velkoryse sponzorují: nadace National Endowment for the Arts, Allan Alcorn, Linda a Jon Gruber, nadace E. Rhodes and Leona B. Carpenter Foundation, Bob a Randi Fisher, nadace Blakemore Foundation, pan a paní William S. Fisher, Prentice a Paul Sack, Ellen Ramsey Sanger, nadace The Japan Foundation a Fuji Photo Film Co., Ltd.

Výstavu uspořádalo San Francisco Museum of Modern Art ve spolupráci s Japan Society v New Yorku.

Kurátoři: Sandra S. Phillips, Leon Rubinfien

úterý-neděle 10:00-18:00

Klub Galerie Rudolfinum

Koupit členství

čtvrtek 10:00-20:00

Adresa

Alšovo nábřeží 12
110 00 Praha 1

pondělí zavřeno

Jak k nám?

Mapa a další informace