<h1>Georg Baselitz. Obrazy 1960–2008</h1>
<h1>Georg Baselitz. Obrazy 1960–2008</h1>
<h1>Georg Baselitz. Obrazy 1960–2008</h1>

Galerie Rudolfinum přináší od 10. 9. do 6. 12. 2009 inspirativní pohled na dílo jednoho z nejvýznamnějších německých malířů, Georga Baselitze (nar. 1938).

Výstava Georg Baselitz / 1960–2008 představuje široký průřez Baselitzovou malířskou tvorbou, zachycuje všechny její fáze a přibližuje malířův osobitý styl, který přes všechny experimenty zůstává vždy věrný předmětnému vyobrazení reality. Nic na tom nemění ani fakt, že od roku 1969 staví motiv – figuru, předmět na hlavu. Metoda převráceného zobrazení byla nejdůslednějším krokem Baselitzovy tvorby. Touto metodou znejisťuje naše vidění, znejisťuje také ideu perspektivně budovaného obrazového prostoru.

Baselitz vytváří obrazy spontánně, jeho energická malba a nekonvenční obrazové kompozice se vymykají zákonitostem a vylučují jakékoliv formy kategorizace. Vývojem formy jeho díla od „idolů“ k „novým typům“, od „lomových maleb“ k „těm, co stojí na hlavě“, od „prstové malby“ k „Ruské malbě“ až nakonec k sérii „Remixů“, Georg Baselitz dokazuje, že je vždy možné odkazovat na nové cesty a metody malby, třebaže tento výtvarný žánr bývá často prohlašován za vyčerpaný.

Malířské dílo Georga Baselitze nebylo v České republice dosud samostatně vystavováno; bylo zastoupeno značně sporadicky jen na několika společných výstavách. Přitom on sám – jako čelný představitel neoexpresionismu (vedle např. A. R. Pencka a Anselma Kiefera) – ovlivnil celou řadu našich umělců. Baselitzovo dílo je často vystavováno, zúčastnil se několika nejprestižnějších světových výtvarných přehlídek (documenta, benátské bienále) a je nositelem mnoha výtvarných cen.

Výstava byla uspořádána ve spolupráci s Museum der Moderne Salzburg.

Kurátor: Petr Nedoma

úterý-neděle 10:00-18:00

Klub Galerie Rudolfinum

Koupit členství

čtvrtek 10:00-20:00

Adresa

Alšovo nábřeží 12
110 00 Praha 1

pondělí zavřeno

Jak k nám?

Mapa a další informace