<h1>Annelies Štrba</h1>
<h1>Annelies Štrba</h1>
<h1>Annelies Štrba</h1>

Ze zdánlivě nejsnáze dostupného tématu – fotografie rodiny – dokázala švýcarská fotografka Annelies Štrba (1947) vytvořit zásadní téma. Hloubkou zpracování, schopností vidět uprostřed tisíckrát viděného se jí podařilo zpodobnit realitu vlastního rodinného života způsobem, který má hodnotu nesmírně cenné obecné výpovědi o mezilidských vztazích.

 

S udivující snadností dalece překračuje banální konkrétnosti a při zachování něžné jemnosti mají její fotografie kvality jednoznačně posouvající jejich vyznění do nadčasového rámce. Téma rodiny rozvíjela autorka dlouho souběžně pomocí fotografie a videa. Zásadní posun nastal v roce 1997, kdy se vzdala fotografování ve prospěch výhradní práce s videem a následné počítačové animace jednotlivých záběrů. Pomocí speciálních technologických postupů začala vytvářet zavěsné obrazy zastavených „políček filmu“ přeludných barev dokazující schopnosti až magického vidění. Podstatným tématem přitom zůstávají i nadále momentky rodinného života, okamžiky, které si ani nepamatujeme pro jejich jednoduchost a uplývající všednost. Druhým neméně významným paralelním tématem Annelies Štrby jsou téměř od počátku fotografie a později videa měst, která navštívila. Moderní technologie daly autorce do ruky prostředek k vyjádření až vizionářských záběrů reality, která v několika případech vlivem politických událostí získala tragický tón mementa civilizačních hrozeb, navíc zdůrazněných kontrastem s ostatními pracemi.

 

Výstava zahrnuje průřez všemi fázemi díla této zcela mimořádné tvůrkyně od prvních černobílých fotografií z konce sedmdesátých let prezentovaných formou slide show až po poslední sérii barevných obrazů s motivy elfů. Podstatnou částí projektu, umístěnou příznačně v centru výstavy, je velký soubor videofilmů. Autorka pracuje v nezvyklé míře s reálným časem a poodhaluje tak divákům zdroj svého kontinuálního způsobu vidění a pozadí práce s umělou barvou v závěsných obrazech.

Ačkoliv se tato významná fotografka prezentovala v celém světě v rámci celé řady samostatných i skupinových přehlídek, stane se výstava v Praze s největší pravděpodobností prvním souborným představením její tvorby mimo Švýcarsko.

S podporou PRO HELVETIA, Arts Council of Switzerland.

Kurátor: Petr Nedoma

úterý-neděle 10:00-18:00

Klub Galerie Rudolfinum

Koupit členství

čtvrtek 10:00-20:00

Adresa

Alšovo nábřeží 12
110 00 Praha 1

pondělí zavřeno

Jak k nám?

Mapa a další informace