<h1>Ana Mendieta: Traces / Stopy</h1>
<h1>Ana Mendieta: Traces / Stopy</h1>
<h1>Ana Mendieta: Traces / Stopy</h1>

Ana Mendieta vytvořila během své krátké, ale velmi plodné tvůrčí dráhy jedinečný a invenční vizuální jazyk, působivý a přesvědčivý jak svou intimitou, tak i provokativností.

Mendieta se narodila na Kubě v roce 1948. V roce 1961, poté, co na Kubě došlo k revoluci, ji její rodina poslala do Spojených států. Bolestná skutečnost nuceného vyhnanství a zpřetrhání kulturních vazeb hluboce ovlivnila její život a tvorbu. Hlavním zdrojem síly jejího umění je radikální zdůraznění vlastních kořenů a identity, jež vyjadřuje zcela autonomním způsobem, a sice skrze splynutí lidské bytosti se zemí, přírodou a s materií půdy. Souznění vlastního těla se zemí docílila za použití živelných materiálů, jakými jsou krev, písek, půda, listy, stromy, květiny či peří. Tímto způsobem vytvořila pomíjivé objekty, které nazvala earth-body sculptures (zemní a tělové sochy). Duchovní podstatu vznikajících efemérních objektů pečlivě dokumentovala, a to buď pomocí barevné či černobílé fotografie, nebo pomocí filmu (Super-8 film). Dílo Any Mendiety je v poslední době mnohými odborníky i širokou veřejností postupně objevováno a stále více se tak vyjevuje jeho aktuálnost.

Stephanie Rosenthal je šéfkurátorkou Hayward Gallery v Londýně, pro kterou vytvořila důležité kolektivní výstavy (např. Walking in my Mind, Art of Change: New Directions in China) stejně jako přehlídky tvorby mnoha umělců, od Robina Rhoda přes Pipilotti Rist až po Dayanitu Singh. Kurátorovala rovněž významné výstavy Paula McCarthyho, Allana Kaprowa a Luca Tuymanse. Je členkou několika správních rad různých kulturních institucí a v mezinárodním měřítku publikuje eseje a kritické recenze.

Výstavu připravila Hayward Gallery, Londýn ve spolupráci s Galerií Rudolfinum, Praha.

Kurátor: Stephanie Rosenthal

Dokument Ana Mendieta, Nature Inside

Součástí výstavy Ana Mendieta: Traces/Stopy je i prezentace krátkého dokumentu Ana Mendieta, Nature Inside, jehož autorkou je neteř Any Mendiety Raquel Cecilia. Tento osmi minutový filmový snímek prezentuje několik dosud nezveřejněných super 8 filmů natočených Anou Mendietou, ve filmu kromě zmíněných videí, zazní i autentický zvukový záznam hlasu Any Mendiety.

Ana Mendieta: Traces / Stopy | spot k výstavě

úterý-neděle 10:00-18:00

Klub Galerie Rudolfinum

Koupit členství

čtvrtek 10:00-20:00

Adresa

Alšovo nábřeží 12
110 00 Praha 1

pondělí zavřeno

Jak k nám?

Mapa a další informace