<h1>AKNÉ</h1>
<h1>AKNÉ</h1>
<h1>AKNÉ</h1>

Sbírka Richarda Adama je ve své komplexnosti nejrozsáhlejším souborem české malby od poloviny osmdesátých let až do současnosti, jaký v České republice existuje. Počínaje generací Tvrdohlavých, přes lyrizující tendence devadesátých let (Česká abstraHce) a skupinu Bezhlavý jezdec dospívá až k současné malbě ovlivněné komiksem, streetartem, grafitti atd. Je v ní zastoupena tvorba minimalistická, konceptuální i postkonceptuální, geometrická, a v menším rozsahu i obrazy realistické. Průřez celou kolekcí je reprezentativně představen v brněnské Wannieck Gallery.

 

Richard Adam sbírá obrazy od konce sedmdesátých let. Od poloviny osmdesátých let se zaměřoval na tvorbu některých členů pozdější skupiny 12/15 – pozdě, ale přece. Počátkem devadesátých let se jeho sběratelský zájem obrací ke generaci Tvrdohlavých, vytváří ale i rozsáhlé soubory prací některých dalších významných tvůrců, především Jiřího Kovandy a Vladimíra Skrepla. Jeho sběratelské aktivity se po polovině devadesátých rozšiřují také na nastupující malířskou generaci a zájem o nejmladší tvůrce je určující dodnes.
Pro výstavu v prostorách Rudolfina byl vybrán soubor obrazů, který pokrývá především „klasickou“ malbu posledního desetiletí. Ta nebyla, v takto uceleném výběru, dosud v Praze vystavena.

Expozice začíná tvorbou poloviny devadesátých let, tj. již zmíněnou českou abstraHcí, obrazy Petra Písaříka, Petra Pastrňáka, Ivana Voseckého a Jiřího Černického. Mapuje malířskou tvorbu některých členů skupiny Bezhlavý jezdec (Bolf, Šerých, Mančuška), dále Jakuba Špaňhela či Milana Saláka, představuje „džínovinové“ obrazy Františka Matouška i obrazy malířů, kteří končili AVU v Praze počátkem tohoto desetiletí (Kopal, Fexová, Kožíšek) a rovněž, v hrubých rysech, mapuje tvorbu nejmladší generace (někteří členové skupiny RAFANI, Hošek, Girsa, Šalanda atd.).

Umělci

Josef Bolf
Jiří Černický
Patricie Fexová
Jiří Franta
Václav Girsa
Jakub Hošek
Blanka Jakubčíková
Ondřej Kopal
Věra Kotlárová
Petr Kožíšek
Vít Soukup
Ján Mančuška
František Matoušek
Marek Meduna
Alice Nikitinová
Petr Pastrňák
Petr Písařík
Luděk Rathouský
Milan Salák
Jiří Skála
Robert Šalanda
Jan Šerých
Jakub Špaňhel
Ivan Vosecký

Kurátoři: Petr Nedoma a Richard Adam

úterý-neděle 10:00-18:00

Klub Galerie Rudolfinum

Koupit členství

čtvrtek 10:00-20:00

Adresa

Alšovo nábřeží 12
110 00 Praha 1

pondělí zavřeno

Jak k nám?

Mapa a další informace