Načítám Akce

Rudolfinum_Time-Based Steffani Jemison

Steffani Jemison: Sensus Plenior (2017)

Promítání v anglickém jazyce s úvodem kurátora Jena Kratochvila proběhne ve čtvrtek 18. října od 20:00.
Vstup zdarma, rezervace nutná ZDE.

 

Nový film americké umělkyně Steffani Jemison Sensus Plenior (latinské označení pro “plnější význam”) nabízí úvahu nad jazykem, gestem a hudbou v afro-americké liturgické (gospel) pantomimě, s důrazem na práci a smýšlení reverendky Susan Webb a Master Mime Ministry of Harlem. Jejich propracované a silně emocionální choreografie vycházejí z revoluční umělecké praxe mima Marcela Marceau a z tradice západo-afrického tance.

 

Jemison pokouší hranice mezi médiem performance a kinematografie a doslova vyjímá své diváky z běžného řádu lineárního času a jasně rozpoznatelných významů. V běhu minut trvání tohoto černo-bílého videa, které se zdají jako hodiny a obráceně, sledujeme Susan Webb v plné koncentraci její performance, občasně narušované momenty odpočinku, konverzace a smíchu.

 

Za vznikem videa stojí dlouhodobý zájem Steffani Jemison o historii němého filmu, stejně jako praxe mimství, coby jednoho ze stavebních kamenů uměleckého média performance, které mimo jiné pomohlo předefinovat limity slovního projevu na přelomu 20. století.

 

Steffani Jemison (*1981, Berkeley, Kalifornie, žije a pracuje v New Yorku). Jemison absolvovala School of the Art Institute of Chicago v návaznosti na studium komparativní literatury na Columbia University. Její umělecká práce byla představena v nejrůznějších institucích ve Spojených státech i mimo ně, například v Jeu de Paume, MoMA, Brooklyn Museum, Studio Museum in Harlem, Drawing Center, Royal Danish Academy of Fine Art a další. Je zastoupena ve sbírkách Whitney Museum, MoMA, Brooklyn Museum nebo Kandist Foundation. Jemison mimo jiné také vede vlastní publikační platformu Future Plan and Program.

 

Více o novém cyklu promítání Rudolfinum_Time-Based naleznete na našem webu zde.

úterý-neděle 10:00-18:00

Klub Galerie Rudolfinum

Koupit členství

čtvrtek 10:00-20:00

Adresa

Alšovo nábřeží 12
110 00 Praha 1

pondělí zavřeno

Jak k nám?

Mapa a další informace