Programy pro školy

Speciální programy pro MŠ, ZŠ, SŠ a gymnázia zahrnují komentované prohlídky, workshopy a výtvarné dílny. Programy nabízíme na 60, 90 a 120 minut (případně dle dohody) od úterý do pátku (10.00 – 17.00). Programy jsou zdarma pro členy Klubu Otevřený dialog, pro ostatní školní skupiny platí cena 300 Kč za program.

Studenti mohou při prohlídce využít také pracovní listy “Kdo se víc ptá, víc se dozví”.

 

Programy pro školy k výstavě Daniel Pitín Papírová věž

Komentované prohlídky výstavy Daniel Pitín Papírová věž pro školy
2. stupeň ZŠ/SŠ 40min.
Jaké principy ve své tvorbě Daniel Pitín uplatňuje, čím se inspiruje a jak maluje a proč vytváří audiovizuální díla?

Kam až oko dohlédne?
2. stupeň ZŠ 90/120min.
Jak vzniká malba, co je v ní a za ní skryto, a je možné do obrazu vstoupit? Z malířského projevu Daniela Pitína vyzařuje suverenita a gesto, chvílemi se zdá, že se dostáváme do paralelních světů, jindy jako bychom se ocitli ve filmovém okénku. Velkolepé obrazy rozpadlých budov a interiérů mohou působit pochmurně, drobná zátiší s květinami metamorfující v geometrické tvary utěšeně. Společně se ponoříme do Pitínových maleb a svůj zážitek se pak pokusíme v praktické části ztvárnit.

Jeden z pětadvaceti snímků
2. stupeň ZŠ/SŠ/VŠ 90/120min.
Daniel Pitín sám sebe prezentuje jako malíře i přesto, že má jeho tvorba audiovizuální přesahy. Ovšem i v jeho malířských námětech je tak silná přítomnost prostorovosti a dějovosti, že u nich můžeme přemýšlet v intencích architektury či filmu, nehledě na specifické inspirační zdroje. Právě u filmu se zastavíme. V mnoha dílech se objevují rozpoznatelné odkazy na filmy například od Alfreda Hitchcocka nebo Stanleyho Kubricka. Na to, abyste malbu ocenili, ale není potřeba tyto filmy do detailů znát. Jedná se spíše o přezkoumání povahy námětu jinými prostředky. Co to přesně znamená? O tom se budeme bavit ve výstavě a v následujícím workshopu na související myšlenky navážeme.

Kytkotrojúhelník, kostkohlava i gouda
poslední rok MŠ/1. stupeň ZŠ (lze adaptovat dle věku) 60min.
Co všechno na obrazech můžeme vidět? A kolik času potřebujeme, abychom opravdu objevili každý kousek? Program se zabývá malířskými principy tvorby Daniela Pitína a rozvíjí dětskou imaginaci. Společně tvoříme a prožíváme příběh, mezi obrazy a pohybujeme se s nimi.

Kdo se víc ptá, víc se dozví
2. stupeň ZŠ/SŠ 30-40min.
Na základě pracovních listů, které jsou zde volně ke stažení, nabízíme moderovanou prohlídku aktuální výstavy přibližující možné způsoby uvažovaní o výtvarném umění jako takovém.

 

Program v Artparku

Příběh uměleckého díla
MŠ/ZŠ 60/90min.
Program je prvním nahlédnutím do světa umění. Podíváme se společně na to, co je umění a kde všude ho hledat. Zjistíme, jak mohou umělecká díla vypadat dnes. Pomocí zábavných her a výtvarných aktivit odpovíme na otázku “Koho a co potřebuje umělecké dílo ke svému životu?” Zahrajeme si postupně na umělce, kurátory a diváky a najdeme nejvhodnější místo pro vystavení uměleckých děl, která vzniknou.

 

Naše lektorky

Bc. Daniela Grohová – lektorka, absolventka PedF UK oboru Francouzský jazyk a literatura, momentálně studuje Divadelní fakultu AMU, obor Autorské herectví a pedagogika. Iniciátorka festivalu Kočí v Chotči, spolupracuje s iniciativou Sametové posvícení.

Mgr. Kateřina Lahodová – lektorka, vystudovala dějiny umění na FFUK, působí v nakladatelství Artefactum Ústavu dějin umění Akademie věd ČR. Je spoluautorkou knihy Klacky v galerii.

Mgr. Tereza Štojdlová – lektorka, vystudovala Výtvarnou školu Václava Hollara a PedF UK, obor Výtvarná výchova pro ZUŠ. Vyučuje výtvarnou výchovu na 2. stupni ZŠ. Rok studovala arteterapii, profesionálně se věnuje perské a orientální kultuře a tanci, a vlastní tvorbě.

Mgr. Zdenka Švadlenková – lektorka, vystudovala PedF UK obor Výtvarná výchova pro ZUŠ a FF UK informační studia a knihovnictví. Spoluzakládala spolek ARTEDU, vyučovala na gymnáziu, koncipuje divadelní ateliéry ve VILE Štvanice.

Mgr. Veronika Zavřelová – je výtvarný pedagog, v současné době učí na základní umělecké škole a lektoruje výtvarné workshopy. Vystudovala Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy, obor Výtvarná výchova. Mimo její hlavní zaměření v pedagogice má za sebou ukončené bakalářské studium na Fakultě architektury na ČVUT.

Úterý-neděle 10.00-18.00

Klub Galerie Rudolfinum

Koupit členství

Čtvrtek 10.00-20.00

Adresa

Alšovo nábřeží 12
110 00 Praha 1

Pondělí zavřeno

Jak k nám?

Mapa a další informace