O Artparku

 

Autorský Artpark s názvem Vrhám stín připravila jako reflexi souběžně probíhající výstavy belgického umělce Michaëla Borremanse The Duck česká umělkyně Veronika Drahotová. Na interaktivní instalaci, která má zejména dětským návštěvníkům galerie přiblížit zábavnou vzdělávací formou postupy a pozadí tvorby umělce, spolupracovali také autor zvukové stopy Ondřej Sifon Anděra ze skupiny WWW, editorka videa Karolína Peroutková a autor textu Bob Kartous.

Interaktivní instalace Veroniky Drahotové Vrhám stín nabízí dětskému i dospívajícímu návštěvníkovi možnost proniknout do imaginativního světa inspirovaného dílem Michaëla Borremanse zadními vrátky. Autorka vytvořila autonomní prostor, jakýsi paralelní vesmír – stín vržený Borremansovými obrazy. Je obývaný pohyblivými objekty-bytostmi, se kterými může návštěvník interagovat, měnit jejich pozici a díky tomu i roli v celém příběhu. Svět tlumených barev, několika pohyblivých objektů-bytostí, nespočtu stínů a obrazů a zvláštní hudby se tak stane místem vytváření příběhů nových. Podobně jako ústřední konstrukce i jemné valéry a tvarosloví menších artefaktů evokují tonalitu, mysterióznost a jen zdánlivou tichost bytostí z Borremansových maleb.

Specifická barevnost a napětí zprostředkovává také asociační videoprojekce, kterou převážně tvoří zastřené fragmenty naší reality. Všednodenní skutečnost se občas na moment vynoří a zjasní, aby se záhy skryla pod vlnou dalších barevných a tvarových symfonií. Video vychází z barevnosti a obsahů Borremansových obrazů. Volně rozvíjí motivy objektů, jež se v instalaci nacházejí. Jedná se o pět motivů, které směřují k pěti různým video sekvencím. Veškeré záběry jsou záběry světel a stínů čí obsahů stínové podstaty. Sekvence jsou proloženy pěti barevnými plochami, které jsou nasnímány v RGB škále z obrazů Michaëla Borremanse. Na vizuální stránce videa spolupracovala Karolína Peroutková.

Atmosféru završuje zvuková stopa inspirovaná barokní hudbou. Ondřej Sifon Anděra ze skupiny WWW v ní recykluje barokní skladbu Fantasia Chromatica od nizozemského autora J. P. Sweelincka.

ARTPARK, jehož podoba se mění s každou novou výstavou, má za cíl interaktivním způsobem přiblížit práci vystavujících umělců i nejmenším návštěvníkům. Samozřejmou součástí jsou doprovodné programy pro školy a veřejnost či pravidelné dětské dílny. ARTPARK zároveň zůstává pro návštěvníky Galerie Rudolfinum i místem kreativního odpočinku.

Koncepci Autorského Artparku navrhla vedoucí Edukací a doprovodných programů Galerie Rudolfinum Zdenka Švadlenková.

úterý-neděle 10:00-18:00

Klub Galerie Rudolfinum

Koupit členství

čtvrtek 10:00-20:00

Adresa

Alšovo nábřeží 12
110 00 Praha 1

pondělí zavřeno

Jak k nám?

Mapa a další informace