Programy pro školy

Speciální programy pro MŠ, ZŠ, SŠ a gymnázia zahrnují komentované prohlídky, workshopy a výtvarné dílny. Programy nabízíme na 60, 90 a 120 minut (případně dle dohody) od úterý do pátku (10.00 – 17.00). Programy jsou zdarma pro členy Klubu Otevřený dialog, pro ostatní školní skupiny platí cena 300 Kč za program.

 

Programy k výstavě Arthura Jafy

Komentované prohlídky pro školy
2. stupeň ZŠ/SŠ 60min.

Spolu sami
2. stupeň ZŠ/SŠ/VŠ 90/120min.
Afroamerický umělec Arthur Jafa vytváří videoart, který by nám vzdáleně mohl připomenout estetiku hudebních klipů. Hudba je pro něj ostatně velmi důležitá. Čerpá ale z mnohem hlubších vod. Z vlastních zkušeností Afroameričana, z toho, jak kultura vnímá identitu a rasu. V obrazech pak vytváří to, co dokázala síla a krása černošské hudby. Buduje v nás i sobě “sval empatie”, jak sám říká. Většina z nás nedokáže popsat zkušenosti Afroameričana, dokážeme se ale do ledasčeho vcítit. Zveme vás k nahlédnutí do zvláštního afroamerického světa a zároveň k procvičení našeho “svalu empatie” skrze vlastní tvorbu.

Vizuální identita
2. stupeň ZŠ/SŠ 90/120min.
Tématem díla Arthura Jafy je jinakost. Sám s ní má jako Afroameričan zkušenosti a ty vkládá do svých videoinstalací. Zároveň miluje hudbu a moc dobře ví, čím vším černošští muzikanti světu hudby přispěli. Dnes ji zná a poslouchá snad každý. Kolik z ní ale navždy zůstane srozumitelné jen pro černé lidi? Jak moc je spojená s jejich historií, osudem, kulturou? A dá se síla rytmů v této hudbě vyjádřit i v obraze? O tom a o hledání své vlastní identity promlouvá Arthur Jafa. My se pokusíme o něco víc porozumět světu umělce a zároveň budeme hledat tu svou. Výhodou pro studenty je, když přijdou s „chytrým“ telefonem a svou oblíbenou skladbou, hudebním žánrem či fotografiemi v mobilu. Není to však podmínkou.

Upozornění: Některé exponáty na výstavě obsahují násilné scény z médií.

Program v Artparku

Příběh uměleckého díla
MŠ/ZŠ 60/90/120min.
Program je prvním nahlédnutím do světa umění. Podíváme se společně na to, co je umění a kde všude ho hledat. Zjistíme, jak mohou umělecká díla vypadat dnes. Pomocí zábavných her a výtvarných aktivit odpovíme na otázku “Koho a co potřebuje umělecké dílo ke svému životu?” Zahrajeme si postupně na umělce, kurátory a diváky a najdeme nejvhodnější místo pro vystavení uměleckých děl, která vzniknou.

 

Naše lektorky

Bc. Daniela Grohová – lektorka, absolventka PedF UK oboru Francouzský jazyk a literatura, momentálně studuje Divadelní fakultu AMU, obor Autorské herectví a pegagogika. Iniciátorka festivalu Kočí v Chodči, spolupracuje s iniciativou Sametové posvícení.

Mgr. Kateřina Lahodová – lektorka, vystudovala dějiny umění na FFUK, působí v nakladatelství Artefactum Ústavu dějin umění Akademie věd ČR. Je spoluautorkou knihy Klacky v galerii.

MgA. Alena Milevová – lektorka, vystudovala na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni obor Multimediální ilustrace, na Výtvarné akademii v Sofii obor malba. Aktivně se věnuje vlastní umělecké tvorbě, malířka, ilustrátorka, členka tvůrčího studia Booknworms. Vyučuje na základní umělecké škole.

Mgr. Tereza Štojdlová – lektorka, vystudovala PedF UK, obor Výtvarná výchova pro ZUŠ, vyučuje výtvarnou výchovu na 2. stupni ZŠ, profesionálně se věnuje perskému a orientálnímu tanci a vlastní tvorbě.

Mgr. Zdenka Švadlenková – lektorka, vystudovala PedF UK obor Výtvarná výchova pro ZUŠ a FF UK informační studia a knihovnictví. Spoluzakládala spolek ARTEDU, vyučovala na gymnáziu, koncipuje divadelní ateliéry ve VILE Štvanice.

Úterý-neděle 10.00-18.00

Klub Galerie Rudolfinum

Koupit členství

Čtvrtek 10.00-20.00

Adresa

Alšovo nábřeží 12
110 00 Praha 1

Pondělí zavřeno

Jak k nám?

Mapa a další informace